Hollanda’da Üniversite Eğitimi

26 Eylül 2023 / Salı / Saat : 19.30

¨Hollanda’da Üniversite Eğitimi¨ hakkında tüm bilinmesi gerekenlerin paylaşılacağı bu webinar kapsamında aşağıdaki sorulara yanıt bulabileceksiniz.

- Doğru Okul Tercihi Nedir? Nasıl Yapılmalıdır?
- Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı Neden Gereklidir?
- Doğru Bilinen Yanlışlar Nelerdir?
- Kişisel Gelişim Analizleri Ne Sağlar?
- Doğru Okul – Doğru ÖğrenciDoğru Eşleşme nedir?  

Hollanda, son yıllarda ülkemizden de çok fazla sayıda öğrencinin yurt dışı yüksek öğrenimleri için öncelikli tercihi haline gelmiştir. Bunun başlıca nedenleri, Hollanda’da bulunan üniversitelerde yaygın bir şekilde İngilizce eğitim verilmesi ve Hollanda üniversitelerinin dünya sıralamalarında yukarıda yer almasıdır. Dünya sıralamasında ilk 200 üniversite içinde, 13 Hollanda Üniversitesi bulunmaktadır. Öğrencilerin eğitimleri sürecinde yarı zamanlı olarak çalışma hakkına sahip olmaları ve yüksek lisans yapmış öğrencilere 1 yıllık ek oturma ve çalışma izni verilmesi de Hollanda’nın tercih edilme sebeplerindendir. 

Hollanda üniversitelerini iki ana gruba ayırmak mümkündür. 

1- Research Üniversiteler (Araştırma Üniversiteleri) Eğitim süresi 3 yıl olan bu üniversiteler, yüksek araştırma bütçeleri ile eğitim veren, üniversitede araştırma görevlisi ve akademisyen yetiştirmeye de öncelik veren eğitim kurumlarıdır. 

2- Applied Science Üniversiteler (Uygulamalı Bilimler Üniversiteleri) 
Mesleki alanlara öğrenci yetiştirmeyi ve pratik deneyim kazandırmayı, teorik eğitimden daha ön planda tutan mesleki kariyer odaklı eğitim kurumlarıdır. Eğitim süreleri 4 yıldır. 

Hollanda’yı üniversite eğitiminde uluslararası öğrenciler için önemli bir cazibe merkezine dönüştüren bir başka sebep de Hollanda’da neredeyse herkesin çok iyi düzeyde İngilizce konuşuyor olmasıdır. Bu nedenle yabancı öğrencilerin günlük yaşamlarında iletişim güçlüğü çekmeleri söz konusu değildir. Ayrıca Hollanda’nın diğer Avrupa ülkelerine fiziki yakınlığı da öğrencilere kolay seyahat edebilme şansı verir ve öğrenciler bu sayede uluslararası seyahatler ile farklı kültürleri tanıma şansı bulabilirler. 

Hollanda halkının ortalama eğitim düzeyi çok yüksektir, bu durum öğrencilerin kültürel gelişimleri için de uygun ortamların bulunması imkanını arttırır. Hollanda, gelişmişlik ve varlık düzeyi ile yüksek ekonomik seviyesi sayesinde bir çok uluslararası firmaya ev sahipliği yapmaktadır. 

Türkiye’ye yakın coğrafi konuma sahip olması, eğitim ücretlerinin ve yaşam giderlerinin İngiltere – Amerika gibi ülkelere kıyasla daha düşük olması, 160’dan fazla ülkeden öğrencinin buluştuğu çok uluslu öğrenci topluluğunu barındıran Hollanda’yı, Türk öğrenciler için de cazip kılmaktadır. 

Lisans / Bachelor, Yüksek Lisans / Master, Doktora, Sertifika Programları gibi her seviyeden akademik programlar hakkında bilgi alabileceğiniz webinar kapsamında Hollanda’da İngilizce eğitim seçenekleri hakkında bilgi verilecektir. Hangi branşlarda ve ne tür okullarda İngilizce eğitim imkanlarının bulunduğunu, hangi şartlarda başvuru yapılabileceğini öğrenmek mümkün olacaktır. 

Tüm bu önemli konular Hollanda’da Eğitim ve Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığının uzmanları Dr. Belgin BİLGE, Dr.Gabriel POLONIECKI ve Bülent BİLGE tarafından anlatılacaktır. 

Not: Sunumlar Türk konuşmacılar tarafından Türkçe, yabancı konuşmacılar tarafından ise İngilizce olarak yapılacaktır. 

KONUŞMACILAR

TOP