Fransa Eğitim Sistemi ve Başvuru Hazırlıkları

18 Nisan 2022 - Pazartesi / Saat 19:30

Fransa'da Üniversite = Mosaic !

Fransa’da tercih edilecek eğitim İster lisans, ister master, ister doktora düzeyinde olsun, öğrencinin eğitim programını ve uygun yükseköğretim kurumu tipini seçebilmesi için, eğitim projesini ve amacını doğru belirlemesi gerekmektedir.

Öğrencinin yapacağı seçimin eğitim geçmişine gerek seviye, gerekse içerik bakımından uygun olması onun eğitim kurumlarından kabul alma şansını çoğaltacaktır.

Dünyanın beşinci ekonomik gücü olan Fransa’nın, bu gücünü eğitim programlarının kalitesine, araştırma ve inovasyon kapasitesine borçlu olduğunun altını çizmek gerekir. Ayrıca bu durum Fransa’yı dünya sıralamasında, Amerika Birleşik Devletleri ve İngiltere’nin ardından yabancı öğrencilerin en çok tercih ettiği üçüncü ülke konumuna getirmiştir. Fransa’nın yabancı öğrenciler tarafından tercih edilmesinin en önemli sebebi dünyanın en zengin eğitim çeşitliliğine ve 3500’ü aşkın kamu ve özel yükseköğretim kurumu ile uluslararası üne sahip araştırma merkezlerinden oluşan ulusal bir ağa sahip olmasıdır.

Üniversiteler tüm disiplinleri kapsamaktadır. Fen bilimleri, Kimya, Fizik, Biyoloji, Matematik, Bilişim Teknolojileri, Mühendislik Bilimleri, Elektroteknik, Edebiyat, Diller, Sanat Dalları, İnsan Bilimleri, Hukuk, Ekonomi, İşletme, Sağlık ve Spor. Üniversitelerde her düzeyde eğitim yapılmakta olup ulusal diplomalarla sonuçlandırılmaktadır: Lisans (3 yıl), Master (5 yıl), Doktora (8 yıl).

Günlük hayatın her durumunu ilgilendiren alanlarda öğrencilere özgü yardımlar ve indirimler yapılır, bu da onlara iyi bir yaşam kalitesi güvencesi verir: Modern bir sağlık sistemi, iyi çalışan bir toplu taşıma ağı, konut yardımları, üniversite restoranları (RU), kültür ve spor kurumlarına ayrıcalıklı giriş hakları…

Şehirlerin dışına çıkıldığında ise, deniz kıyılarından dağlara kadar uzanan benzerine az rastlanan çeşitlilikteki coğrafya her türlü eğlence amaçlı etkinliği mümkün kılar. Edebiyat, sinemalar, müzeler, tiyatrolar, operalar, kafeler, gastronomi, moda günlük yaşamın her anında mevcut olup bunlar Fransa’nın imrenilen kültürel dinamizmine örnek gösterilebilir. Tüm yıl boyunca, özellikle de yaz aylarında gerçekleştirilen çok sayıdaki gösteri bu dinamizmin ve Fransa’nın dünya kültürlerine gerçek anlamdaki açıklığının birer kanıtıdır.

Fransa Avrupa’nın merkezinde çevresini kuşatan dokuz ülkeyle birlikte Avrupa’yı keşfetmek için ideal konumdadır. Amsterdam, Londra, Berlin, Brüksel, Barselona, Münih veya Milano gibi şehirlere yakın oluşu Avrupa’yı bir hafta sonu süresince veya daha uzun ziyaretlerle keşfetmek için pek çok fırsat sunar.

Fransa politik, ekonomik ve sosyal olarak Avrupa’ya tamamıyla entegre olmuş bir ülke olduğundan, ülkedeki eğitim kurumlarının çoğu, eğitim programlarına bir Avrupa perspektifi de eklemiştir. Avrupa’daki eğitim programlarında alınan dersler veya herhangi bir Avrupa şirketinde yapılan stajlar ile öğrenciler Fransa deneyimlerini bir Avrupa tecrübesiyle zenginleştirebilmektedir.

Fransa’da yabancı öğrenciler de Fransız öğrenciler gibi, kendilerine tanınan indirimlerle, ayrıcalıklı yaşam koşullarından yararlanırlar. Üniversite restoranları (RU, restauration universitaire), üniversite konutları, konut yardımları, sağlık sigortası, ulaşım ve eğlence (sinema, spor, kütüphane, öğrenci dernekleri…) gibi birçok indirim olanağından yararlanabilirler.

Spor ve kültür olanakları 140’ı mültipleks olmak üzere 5 366 sinema salonu, yılda 33 300 gösteri (ulusal tiyatrolar, ulusal drama merkezleri, ulusal sahneler ve özel tiyatrolar) ve her ayın ilk Pazar günü ücretsiz olan 1200 müze, Paris’te olduğu kadar taşrada da günlük yaşama ritmini verir.

Son olarak müzik, lirik sanat ve dans festivalleri, bilimden gastronomiye, spordan edebiyata kadar her alana yayılan gösteriler bu dünyaca ünlü kültürel arzı tamamlar. Tüm kültürel mekânlar öğrencilere indirim uygular ve değişik abonelik formülleri önerir. Öğrencilik statüsü spor etkinliklerini de kolaylaştırır: Öğrenciler spor tesislerine ayrıcalıklı giriş yapabilirler. Spor dernekleri okullarda ve üniversitelerde son derece etkindirler. Yükseköğretim kurumları genellikle kentin tam göbeğinde müzelere, kitapçılara, sinemalara, tiyatrolara veya kafelere yakın konumdadırlar.

Yurtdışı Online Eğitim

KONUŞMACILAR

TOP