View Calendar
23/03/2021 18:00 - 20:00

Yurtdışı Eğitim Webinar

FRANSA'DA HUKUK EĞİTİMİ
23/03/2021 - 18.00

Fransa’da Hukuk Eğitimi hakkında tüm bilinmesi gerekenlerin paylaşılacağı bu webinar kapsamında
- Doğru Okul Tercihi nedir? Nasıl yapılmalıdır?
- Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı neden gereklidir?
- Doğru Bilinen Yanlışlar nelerdir?
- Kişisel Gelişim Analizleri ne sağlar?
- Doğru Okul – Doğru Öğrenci – Doğru Eşleşme nedir?
gibi çok önemli sorulara yanıt bulmak mümkün olacaktır

 

Fransa günümüzde dünyanın en güçlü ekonomisine sahip ülkelerinden biridir. Fransa’da yükseköğretim kurumlarının sayısı oldukça fazladır. Fransa üniversite eğitimindeki çeşitlilik öğrencinin kendisine uygun eğitimi tercih edebilmesine olanak tanımaktadır. Fransa yükseköğretim kurumlar, Baccalauréat (Bakalorya) diplomasına sahip, kişinin kendi üniversitesinde gerekli koşulları yerine getirmiş olan her öğrenciye açıktır. Fransa üniversite eğitim sisteminin misyonu öğrencileri araştırmaya, analitik düşünmeye ve hızla gelişen teknoloji olanaklarından faydalanmaya teşvik eden yenilikçi bir düzeni temel almaktadır.

Fransa üniversite eğitim sistemi; üniversiteler, “Grandes Ecoles”ler, mimarlık okulları, sanat okulları ve uzmanlık okullarından oluşmaktadır. Fransa’nın geniş öğrenim ağı çok çeşitli diploma programları sunmakta; yükseköğretim kurumları öğretiminin niteliği kadar, uluslararası akademik diploma programlarını da önemsemektedir. Fransa dünyada en çok yabancı öğrenci ağırlayan ülkeler arasında ilk sıralarda yer almaktadır. Ülkedeki öğrencilerin %14’ünü yabancı öğrenciler oluşturmaktadır. Ülkedeki üniversiteler, yabancı öğrenciye, “savoir-vivre”, refah içinde yaşayabilme
imkanı sunan bir şehirde uzun dönem oturma iznine sahip olabilme şansını da tanımaktadır.

Fransa’da yükseköğretim görmek isteyen öğrenci uluslararası standartlara sahip Bakalorya diplomasına veya buna denk bir lise diplomasına sahip olmalıdır. Bu eğitime denk eğitim almayan öğrenciler bazı okullarda 1 yıl süre ile Baccalaureat eğitimine tabi tutulmaktadır. Bakalorya diploması için güncel koşullar Campus France’a danışılmalıdır.

Fransa’daki uzmanlık okulları daha küçük ölçektedir, fakat birebir eğitim imkanı tanımaktadır. Uzmanlık okulları mühendislik, işletme, sanat, mimarlık, gıda gibi çok çeşitli alanların eğitim programlarını kapsamaktadır.

Yabancılar için Fransa'da üniversite eğitiminin ön koşulu DELF veya DALF sınavlarından geçerli bir puan alabilmektir.

Fransa’da lisans düzeyinde yüksek eğitime başlamak isteyen yabancı uyruklu öğrencilerde lise ve dengi ortaöğretim diplomasına sahip olmak ve en az B2 düzeyinde Fransızca bilmek şartı aranmaktadır. Bazı okullar DALF C1 seviyesinde de Fransızca dil bilgisi isteyebilmektedir. DALF ve TFC-DAP puanları üniversite başvuruları sırasında değerlendirilmektedir.

Öğrenci Türkiye’deki bir Fransız Lisesinden mezunsa (Ankara Tevfik Fikret Lisesi, İstanbul Notre Dame de Sion Lisesi, İstanbul Saint Benoit lisesi, İstanbul Saint Joseph lisesi, İstanbul Saint Michel Lisesi, İstanbul Galatasaray lisesi, İstanbul Sainte Pulchérie lisesi, İzmir Saint Joseph Lisesi ve İzmir Tevfik Fikret Lisesi) Fransızca dil bilgisi sınavları olan DALF veya TFC-DAP sınavlarından muaf tutulmaktadır.

Fransa yüksek eğitim kurumlarında uzmanlaşmaya ağırlık verilmektedir. Mühendislik, hizmek sektörü gibi uzmanlaşma alanlarında okulun bağlı bulunduğu bölgenin sosyo-ekonomik ve coğrafi şartlarının etkisi vardır.

Fransa’nın her bölgesinde, çok sayıda uzmanlık alanıyla ilgili kaliteli eğitim verecek bir üniversite mevcuttur.

Tüm bu çok önemli konular Fransa’da Eğitim ve Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığının uzmanları Dr. Belgin BİLGE Dr.Gabriel POLONIECKI, Prof. Dr. Gregory MICHEL ve Bülent BİLGE tarafından anlatılacaktır.
Sunum Dili : Türkçe

KONUŞMACILAR

Dr. Belgin BİLGE

Docteur en Sciences de l'Information et de la Communication
Université Paris I – Panthéon Sorbonne
ESSEC Business School
ISC Paris Business School

Bülent BİLGE

President du bureau d'Istanbul de Mosaic Etudes en France

WEBINAR PROGRAMI & KAYIT FORMU

Katılmak istediğiniz webinarları işaretleyin. Birden çok webinara kayıt olabilirsiniz.


Katılmak İstediğiniz Webinarları Seçin:

Katılmak istediğiniz webinarları işaretleyin. Birden çok webinara kayıt olabilirsiniz.

TOP